سوالات متداول

شرایط سفر با آراکس {سوالات متداول}
مواردی که در این متن میخوانید بر اساس موارد زیر دسته بندی شده اند:
- درباره آراکس
- مقاصد گردشگری (زمان و چگونگی رسیدن به مقصد)
- شرایط شرکت در تورها
- دسته بندی تورها در آراکس
- امکانات و تجهیزات لازم
- نقل و انتقال گردشگر و دوچرخه
- پوشش بیمه و خدمات پزشکی
- خدمات قابل ارایه در تورها
- خدمات قابل ارایه در سفرها

—————— درباره آراکس ——————

آراکس به چه معناست؟
آراکس نام ارمنی رود ارس است. با احترام فراوان به هموطنان ارمنی، این شرکت متعلق به هموطنان ارمنی زبان نیست و تنها به دلیل زیبایی، ابهت، جاری و سرزنده بودن این رود زیبا، نامش بر روی شرکت شاد و سرزنده آراکس گذاشته شده است و تمامی هموطنان عزیز میتوانند در سفرهای آراکس شرکت کنند.

چند سال است که آراکس فعالیت می کند؟
آراکس در آبان ماه ۱۳۸۹ متولد شده است. :)

—————— مقاصد گردشگری (زمان و چگونگی رسیدن به مقصد) ——————

آیا همه میتوانند در تورهای آراکس شرکت کنند؟
بلی، هر فردی که به طبیعت علاقمند هست و دوست دارد با یک وسیله سالم و همسو با محیط زیست به دل طبیعت برود میتواند با آراکس سفر کند.
در ادامه مطلب خواهید دید که همسفران ما در آراکس نیازی نیست دوچرخه سوار باشند.

آراکس به کجا و چگونه سفر می کند؟
- متناسب با تعداد روزهای سفر، کلیه شهرهای دور و نزدیک جز مقاصد گردشگری آراکس می باشند. شرایط آب و هوایی به همراه جاذبه های گردشگری دلیل اصلی سفر ما به منطقه مورد نظر خواهد بود. دیدن بناهای تاریخی – طبیعی از ارکان اصلی انتخاب مقاصد گردشگری در آراکس میباشد.

آیا برای رفتن به یک منطقه خاص از تهران رکاب میزنید؟
- خیر، برای رسیدن به یک منطقه خاص با استفاده از وسیله نقله که معمولا مینی بوس است گردشگران منتقل میشوند و در آن منطقه مورد نظر شروع به رکابزنی خواهیم کرد.

سفرهای آراکس معمولا چه زمانهایی انجام می گیرد؟
- با توجه به شاغل و یا دانشجو بودن اکثریت اعضا، اغلب سفرهای آراکس در آخر هفته ها و تعطیلات رسمی انجام میشود.

من میخواهم تنها در تور شما شرکت کنم، آیا بهم خوش میگذره؟ جو تورها مناسب من هست؟
- از طرفی در هر یک از تورها در حدود 40% از گردشگران برای اولین بار است که با ما همراه میشوند پس نگران نباشید، از طرف دیگر تورهای آراکس به خونگرمی و صمیمیت گردشگرانش معروف شده پس مطمئن باشید لحظات خوشی را در تورها خواهید داشت.آیا در زمستان و یا هوای بارانی هم رکاب میزنید؟
- یک از مزیت های دوچرخه سواری نسبت به سایر ورزش ها لذت بردن از این ورزش در تمامی فصول سال است
در فصل های پاییز با وجود بارانی و در زمستان و برف با وجود لباس گرم، لذت رکابزنی چند برابر میشود. اگر یکبار این تجربه را کسب کنید به صحت این ادعا پی خواهید برد.  چرا که با انجام فعالیت منظم بدنی در طول رکابزنی نیازی به لباس های گرم و پوشش زیاد نخواهد بود.

زمان حرکت و بازگشت شما در سفرهای یکروزه چه زمانی است؟
زمان رفت بسته به مسافت با مقصد یا ۵ صبح و یا ساعت ۱ بامداد (شب قبل) خواهد بود که در زمان طی مسیر گردشگران در ماشین استراحت خواهند کرد.
زمان بازگشت معمولا بین ساعت ۲۲ الی ۲۳ شب خواهد بود. (در شرایط عادی)

 

—————— شرایط شرکت در تورها——————

آیا افراد شاغل هم می توانند با آراکس سفر کنند؟
- با توجه به برگزاری تورها در ایام تعطیل، شاغلین نیز این فرصت را دارند که با شرکت در برنامه ها، خود را از لحاظ روحی و جسمی آماده فعالیت کاری در هفته جدید نمایند.

برای شرکت در برنامه ها داشتن دوچرخه الزامی است؟ اگر دوچرخه نداشته باشیم میتوانیم در تورهای شرکت کنم؟
- برای شرکت در تورها داشتن دوچرخه الزامی نیست چرا که گردشگران میتواند با پرداخت هزینه مشخص اقدام به کرایه دوچرخه برای کی روز کامل نمایند. به همراه دوچرخه، کلاه مخصوص دوچرخه سواری و همچنین دستکش به شما امانت داده خواهد شد.

کیفیت دوچرخه های اجاره ای چگونه است؟
- دوچرخه های اجاره ای شرکت، تماما از نوع دوچرخه های کوهستان بوده و دارای کمک فنر جلو هستند
- تمامی این دوچرخه ها دنده ای و محصول سال 2015 به بالا میباشند.
- تمامی این دوچرخه ها از بنده آلومینیوم سبک بوده و مخصوص استفاده در مسیرهای کوهستانی هستند.

از آخرین دوچرخه سواری من خیلی وقت است که میگذرد، میتوانم در تورهای شرکت کنم؟
- اگر حداقل در دوران بچگی تجربه دوچرخه سواری را داشته باشید مطمئن باشید که این مهارت تا آخر عمر با شما همراه خواهد بود و با وجود تمهیدات اتخاذ شده در برگزاری تورها شرکت کنندگان نیازی به آمادگی جسمانی بالا نخواهند داشت. (ماشین پشتیبان و افراد با تجربه که در طی مسیر شما را همراهی خواهند)

- پیشنهاد میشود برای شروع در تورها با درجه سخصی 2 و 3 که آن تور در مسیر از ماشین پشتیبان بهره میبرد شرکت کنید و با مرور زمان و با شرکت در چند برنامه قدرت بدنی خود را افزایش دهید. چراکه تمامی افرادی که با ما سفر میکنند روزی از همین جا شروع کرده اند.

اگر طریقه استفاده از دوچرخه دنده ای را بلد نباشیم میتوانیم در تورها شرکت کنیم؟
- در طول مدت سفر مربی و کادر فنی که در تورها وجود دارند آموزش استفاده مناسب از دنده های دوچرخه را به شما خواهند داد.

برای همراه شدن با تورهای دوچرخه سواری نیاز به چه مهارتهایی خواهد بود. آیا باید ورزشکار بود و یا سابقه ورزشی داشت؟
- برای شرکت در برنامه ها نیاز به دوچرخه سوار بودن و یا ورزشکار بودن نیست و هر فرد با هر سطح توانایی میتواند در تورها با درجه سخصی 2 و 3 شرکت نماید. چراکه رکابزنی در این دسته تفریحی بوده و تور همراه از وجود ماشین پشتیبان بهره میبرد و هر فرد در طول مسیر هر کجا نیاز به استراحت داشته باشد، می تواند به همراه دوچرخه اش وارد ماشین پشتیبان شده، مسیری را با ماشین طی کرده و مجدد به گردشگران ملحق شود.
- هدف ما ورود به دل طبیعت لذت بردن از آن است و نه مسابقه دادن و صرفا دوچرخه سواری.
-  کادر آراکس در کل مسیر به شما کمک های لازم را خواهند کرد تا از سفرتان لذت ببرید.

خانم ها هم میتوانند در تورهای دوچرخه سواری شرکت کنند؟
- با اعلام این مورد که نیمی از گردشگران آراکس را خانم ها تشکیل داده اند، لذا پاسخ ما به این جواب مثبت است، ما سعی کردیم محیطی کاملا سالم را در تورها ایجاد کنیم که خانم ها ضمن احساس امنیت بتوانند به راحتی در تورهای دوچرخه سواری شرکت کنند، آراکس در این مسیر نیز به گفته دوستان بسیار موفق عمل کرده است.

با توجه به اینکه افراد با توانایی های مختلف در برنامه ها شرکت می کنند برنامه چگونه کنترل شده و پیش می رود؟
- در تمام برنامه ها دو لیدر مجرب حضور دارند که به عنوان جلودار و یکنفر به عنوان عقبدار مشخص می شود که فرد عقبدار همواره پشت نفر آخر حرکت کرده و خدمات مورد نیاز را به افراد انتهایی گروه ارایه خواهد داد.

- با این توضیح کسی از گروه عقب نخواهد ماند، لذا نگران جا ماندن از گروه نباشید چراکه همیشه یکی از لیدرهای با تجربه و با حوصله در انتهای گروه و عقبتر از آخرین نفر حرکت میکند.

- همچنین در تورهایی که ماشین پشتیبان دارد در هر کجای از مسیر که هر یک از گردشگران در صورت خستگی و … نیاز به استفاده از ماشین پشتیبان داشتند میتوانند در مینی بوس استراحت کرده و پس از رفع خستگی مجددا به سایر گردشگران بپیودند.


چطور میتوانم از برنامه هایتان بصورت مرتب مطلع بشوم؟
- با عضو شدن در کانال تلگرام آراکس میتوانید در جریان تورهای مفرح آراکس قرار بگیرید برای عضویت تنها کافیست اینجا کلیک کنید و یا لینک زیر را در فضای تلگرام خود کپی نمایید.
http://yon.ir/AraxMTB

وضعیت آب و هوایی چطور به اطلاع شرکت کنندگان در برنامه ها میرسد؟
- در مشخصات هر برنامه تصویر شرایط آب هوایی به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید.
- قبل از شروع سفر نیز گروه تلگرامی تشکیل و اطلاعات مهم سفر به همراه شماره لیدر به اطلاع گردشگران میرسد. ارسال پیامک به تمامی گردشگران نیز از دیگر خدمات قبل از سفر آراکس می باشد.


تا چند روز قبل از سفر میتوان جهت شرکت در برنامه اعلام آمادگی کرد؟
- با توجه به امکان برنامه ریزی و فرایند های اداری مانند صدور بیمه و … گردشگران حداکثر تا یک روز قبل از تاریخ برگزاری سفر میبایست ثبت نام خود را قطعی کرده باشند. البته ثبت نام با توجه به ظرفیت اعلام شده در مشخصات سفر مشخص میشود و احتمال دارد یکروز پس از اعلام برنامه ظرفیت به حد نصاب رسیده باشد و با وجود زمان برای ثبت نام ظرفیتی برای شرکت در برنامه وجود نداشته باشد. لذا پیشنهاد میشود اگر تمایل به شرکت در برنامه ای را دارید سریعتر ثبت نام خود را قطعی کنید.

 آیا برای شرکت در برنامه ها محدوده ی سنی وجود دارد؟
- خیر و تنها توانایی فرد مهم است. در تورهای دوچرخه سواری گردشگران از ۱۱ سال تا ۶۰ سال شرکت میکنند.

اگر قصد خرید دوچرخه را داشته باشیم میتواتیم از کادر آراکس راهنمایی بگیریم؟
- ارایه مشاوره رایگان به اعضا و بهرمندی از تخفیف در خرید دوچرخه از خدماتی است که آراکس به اعضای خود میدهد. بدیهی است انتخاب نهایی دوچرخه با شما خواهد بود و پس از آن شما طی معرفی نامه به نمایندگی های معتبر فروش دوچرخه معرفی شده و میتوانید از تخفیفات مورد توافق آنها با آراکس استفاده نمایید.

با توجه به رکابزنی خانم ها مشکلی برای گردشگران پیش نمی آید؟
- با رعایت گردشگران خانم و حفظ پوشش مناسب آنها و وجود جوی کاملا سالم و ورزشی این مشکل تابحال وجود نداشته و امیدواریم با رعایت موازین از طرف اعضا در آینده نیز چنین مسائلی برای گردشگران آراکس بوجود نیاید.

آیا شما برای کسانی که دوچرخه سواری بلد نیستند کلاس آموزشی برگزار میکنید؟
- آراکس به عنوان شرکتی که بصورت تخصصی در زمینه برگزاری تورهای دوچرخه سواری و فروش تجهیزات مخصوص فعالیت میکند بصورت مرتب هر دو هفته یکبار اقدام به برگزاری کلاسهای پایه دوچرخه سواری برای افرادی که تابحال دوچرخه سواری نکرده اند و یا تجربه بدی از دوچرخه سواری دارند برگزار میکند.

- این کلاسها بدون محدودیت سنی و برای کودکان و بزرگسالان و بصورت کاملا تضمینی و تنها در طی دو روز زیر نظر مربیان کارآزموده برگزار میشود.

- جهت اطلاع از زمان برگزاری کلاسها اینجا کلیک نمایید.

- گردشگران علاقمند به شرکت در تورها که دوچرخه سواری را بلد نیستد میتواند با شرکت در این کلاسها مهارت های اولیه دوچرخه سواری را فرا بگیرید و خودتان با چند جلسه تمرین آماده شرکت در تورهای دوچرخه سواری آراکس خواهید شد.

 

 برای همراه شدن در تورهای دوچرخه سواری تنها روحیه سفر گروهی و علاقه به طبیعت لازم است.

 

با توجه به اینکه شرکت در تهران قرار دارد، افرادی که در تهران نیستند نیز میتوانند در برنامه ها شرکت کنند؟
- نود درصد از اعضا آراکس، ساکن تهران و شهرهای اطراف هستند، اما محدودیتی برای شرکت دوستانی که ساکن شهرها دیگر هستند نداریم و این عزیزان در صورت تمایل میتوانند مانند سایر گردشگران در قرارها حاضر شده و از سفرها لذت ببرند.

 برنامه های آراکس فقط شامل دوچرخه سواری می شود؟
- رکن اصلی سفرهای آراکس دوچرخه سواری است اما در برخی از برنامه ها فعالیت ها بصورت ترکیبی انجام میشود بدین معنا که دوچرخه سواری به همراه طبیعت گردی (غار نوردی سبک- شنا در دریا و رودخانه و پیاده روی) خواهد بودو.

بدون دوچرخه می شود در برنامه ها شرکت کرد؟ مخصوصا سفرهای چند روزه که جذابیت های دیگه ای جز دوچرخه سواری دارند؟
- در اغلب موارد این امکان وجود ندارد چراکه هماهنگ شدن افرادی که دوچرخه ندارند با سایرین بسیار سخت خواهد بود و آنها از سفرشان لذت نمی برند، اما در سفرهایی که صرفا طبیعت گردی هستند این امکان وجود خواهد داشت.

در هر سفر به طور متوسط چند نفر میتوانند شرکت کنند؟
- با توجه به نوع مسیر و قابلیت استفاده از اتوبوس و یا مینی بوس از یک سو و همینطور متناسب با تعداد ثبت نام کننده برای هر یک از تورها، تعداد گردشگران از 18 الی 40 نفر در هر سفر خواهد بود.

—————— ساعت و محل قرار تورها ——————

معمولا محل قرار تورها برای رفتن به یک مقصد خاص کجاست؟ و آیا امکان پیوستن به تور از میانه مسیر وجود دارد؟
- قرار ما میدان آرژانتین است و در ابتدای مسیر دوچرخه ها بر روی مینی بوس بسته و محکم میشوند. لذا با توجه به زمانبر بودن افزودن دوچرخه جدید در طی مسیر،  معمولا امکان پیوستن به تور در میانه مسیر وجود ندارد.

معمولا مینی بوس چه ساعتی حرکت میکند؟
- بسته به مقصد سفر ساعت حرکت ما متفاوت خواهد بود اما در اکثر موارد حرکت تور ساعت ۱ بامداد و یا ساعت ۵ صبح خواهد بود.

—————- دسته بندی تورها در آراکس ——————

از کجا متوجه بشم کدام سفر مناسب با توانایی من هست تا در آن شرکت کنم؟
در مشخصات هر برنامه میزان سختی مسیر با عدد نشان دادن می شود که اگر درجه بندی این اعداد را بدانید میتوانید متوجه سختی مسیر بشوید:
درجه سختی۱:مسیر بسیار سبک (مسیر آسفالت و عمدتا بدون شیب)
درجه سختی۲:مسیرهای سبک (مسیرهای آسفالت و یا خاکی با شیب کم)
درجه سختی۳:مسیرهای نیمه سبک (مسیرهای خاکی سربالایی-سرازیری با معمولی)
درجه سختی۴:مسیرهای متوسط (مسیرهای خاکی سربالایی-سرازیری با شیب نسبتا تند)
درجه سختی5:مسیرهای نیمه سنگین (مسیرهای خاکی اکثرا سربالایی زیاد با شیب تند)
درجه سختی6:مسیرهای سنگین (مسیرهای خاکی اکثرا سربالایی زیاد با شیب تند و فنی)

به طور متوسط در برنامه ها چند ساعت و جند  کیلومتر رکابزنی داریم؟
- در تورها با درجه سخصی 2 در حدود 3 ساعت و در حدود 18 کلیومتر
- در تورها با درجه سخصی 3 در حدود 5 ساعت و در حدود 25 کلیومتر
- در تورها با درجه سخصی 4 در حدود 7 ساعت و در حدود 45 کلیومتر
- در تورها با درجه سخصی 5 و 6 در حدود 9 ساعت و در حدود 60 الی 80 کلیومتر

هدف آراکس ایجاد تجربه ای جدید و لذت بخش برای شماست.


—————— امکانات و تجهیزات لازم ——————


 چه نوع دوچرخه هایی در برنامه استفاده می شود؟
- دوچرخه های کوهستان که دارای ویژگی های زیر هستند:
- در قسمت جلو دارای کمک فنر هستند.
- دنده ای هستند.
- لاستیک های آج دار دارند.
- مارک دوچرخه برای شرکت در برنامه ها خیلی اهمیت ندارد اما پیشنهاد ما استفاده از دوچرخه های استاندارد است که با استفاده از آنها بتوانید از سفرتان لذت بیشتری ببرید.

آیا برای شرکت در تورها نیاز به تجهیزات و لباس مخصوص دوچرخه سواری هست؟
-خیر تنها لباس ورزشی نیاز خواهد بود به همراه کلاه و دستکش، بطری آب و عینک آفتابی (ترجیحا با فریم پلاستیکی)
- در طول مدت رکابزنی کلاه و دستکش در اختیار گردشگرانی که از تور دوچرخه اجاره میکنند قرار میگیرد.
-پیشنهاد میشود جهت جلوگیری از درد زین، گردشگران از شورت، شلوارک و یا روکش زین ژل استفاده نمایند.

لباس مناسب برای سفر شامل چه مواردی است؟
- در تورهای دوچرخه سواری در زمان رکابزنی بهتر است لباس کمتری بر تن داشته باشیم چراکه با فعالیت ورزشی دمای بدن افزایش یافته و خود باعث گرم شدن بدن ما خواهد شد. اما به همراه داشتن یک پوشش گرم جهت استفاده در داخل وسیله نقلیه و یا در زمان صرف ناهار که فعالیت بدنی نداریم، پیشنهاد میشود. در زمان رکابزنی شما این پوشش گرم به همراه سایر وسایل با ماشین پشتیبان حمل خواهد شد.
- کفش مناسب ورزشی (کفش پیاده روی)
- شلوار راحت برای طول سفر
- شلوار و یا شلوارک مخصوص دوچرخه که دارای پد مخصوص و پاچه نازک باشد. (درصورت نداشتن این نوع شلوار پایین شلوار توسط کش و یا بند و یا گتر بسته شود که در زمان رکابزنی به رکاب گیر نکند.)
- شرکت کنندگان در برنامه جهت احترام به حقوق جوامع محلی، آقایان نیز می بایست از شلوار بلند استفاده نمایند. لذا به همراه داشتن شلوار بلند جهت استفاده در شرایط خاص برای شرکت کنندگان الزامیست اما متناسب به منطقه مورد سفر و به صلاحدید لیدر تور، آقایان میتوانند از شلوارک دوچرخه سواری نیز استفاده کنند.
- لباس ورزشی و راحت که خیلی گشاد نباشد.
- بارانی سبک ورزشی در مناطق و فصل هایی که احتمال بارش باران وجود دارد.
- یک دست لباس زیر اضافه برای سفرهای چند روزی در ازای هر روز اقامت

آیا باید حتما  وسایل پنچرگیری داشته باشیم؟ اگر در مسیر پنچر شدیم باید چه کار کنیم؟
- هر یک از شرکت کنندگان که دوچرخه دارند و دوچرخه خودشان را می آورد میبایست وسایل پنچری همراه داشته باشند.
- دوستانی که دوچرخه اجاره میکنند نیازی به داشتن وسایل پنجری ندارند و درصورت پنچر شدن و یا مواردی از این دست کارد فنی خدمات مورد نیاز را به آنها ارایه خواهد داد.

با عینک آفتابی معمولی می شود در سفرها شرکت کرد؟
- این امکان وجود دارد، اما با توجه به این نکته که زمین خوردن در دوچرخه سواری یک مورد کاملا عادی است، پیشنهاد می شود از عینک های آفتابی ورزشی که از فلز در ساخت آنها استفاده نشده است، استفاده شود تا درصورت بروز حادثه میزان صدمه کاهش یابد.

 آیا در سفرهای یکروزه امکان تعویض لباس وجود دارد و یا باید از ابتدا با لباس ورزشی سر قرار حاضر شویم؟
- قبل از شروع رکابزنی و در زمان آماده سازی دوچرخه ها حدود ۱۰ دقیقه به خانوم ها و آقایون زمان داده میشود که در داخل مینی بوس بصورت مجزا لباس هایشان را تعویض کنند.

 در حین سفر کوله پشتی و وسایل شخصی کجا نگهداری می شود؟
- وسایل مورد نیاز مانند تنقلات و آب بهتر است در یک کوله سبک همراه گردشگران باشد ولی سایر وسایل در داخل مینی بوس پشتیبان نگهداری خواهند شد.

 چه مقدار وسیله می توانیم همراه خودمان داشته باشیم؟
- در صورت رعایت موارد مورد نیاز گردشگران که در بالا به آن اشاره شد، هر گردشگر در تورهای یکروزه تنها به یک کوله کوچک و در سفرهای چند روزه به کوله متوسط نیاز خواهد داشت.

 آیا امکان خرید لباس، کلاه و دستکش از طریق شرکت وجود دارد؟
- آراکس تمامی ملزومات مربوط به دوچرخه و همینطور دوچرخه های مورد تایید مجموعه را در فروشگاه معتبر ارایه میدهد. تمامی اقلام فروشگاه همچنین در فروشگاه آنلاینی در آدرس www.shop.AraxMTB.com قابل رویت میباشد.

- علاقمندان همچنین میتوانند جهت بازدید از فروشگاه به نشانی دفتر آراکس مراجعه فرمایید.

 آیا قد هم معیاری برای اجاره ی دوچرخه است؟  آیا تفاوتی در انتخاب دوچرخه بین افراد قد بلند و قد کوتاه وجود دارد؟
- بلی، به همین منظور از علاقمندان شرکت در برنامه ها که دوچرخه اجاره میکنند قدشان پرسیده میشود که دوچرخه مناسب برایشان فراهم گردد.


——————- نقل و انتقال گردشگر و دوچرخه ——————-

- وسیله سفر ما جهت رسیدن به منطقه رکابزنی، متناسب با تعداد روز سفر، مینی بوس، اتوبوس، قطار و هواپیما خواهد بود.
- به این دلیل که در سفرهای دوچرخه سواری میبایست دوچرخه ها همراه گردشگران حمل شود، تنها وسیله ای که با توجه به ارتقاع امکان بارگیری دوچرخه و در عین حال کیفیت مناسب جهت مسافرت را داشته باشد، نیز مینی بوس سیترا است که آراکس جهت حمل بهتر دوچرخه ها جلوگیری از وارد شدن صدمات به آنها از باربندهای مخصوص حمل دوچرخه برای مینی بوسهای خود استفاده می نماید.

- در صورتیکه که تعداد مسافران بی شاز ضرفیت مینی بوس سیتر (21 نفر) شود از چند دستگاه مینی بوس استفاده میشود.

- درصورت نیاز به انتقال سریعتر مسافران در تورهای خاص که تعداد گردشگران نیز 8 و کمتر باشد، ترانسفر با ون اختصاصی شرکت که برای سرویس به طبیعتگردی با دوچرخه مجهز شده است، انجام میپذیرد.

شرایط حمل دوچرخه ها چگونه است؟
- انتقال دوچرخه ها به منطقه مورد نظر از جمله خدمات شرکت می باشد.
- دوچرخه ها بر روی مینی بوس شرکت که دارای باربند مخصوص دوچرخه است حمل خواهند شد.

 

—————— پوشش بیمه و خدمات پزشکی ——————

آیا خدمات اولیه درمانی برای شرکت کنندگان قابل ارایه میباشد؟
- بلی، لیدرهای آراکس در سفرها، دوره های کمکهای اولیه را گذرانده و لوازم و تجهیزات لازم برای ارایه این خدمات را در اختیار دارند.

 درصورت بروز حادثه برای یک گردشگر در طول مسیر، شرایط استفاده از پوشش بیمه به چه شکل خواهد بود؟
- تمامی افراد ثبت نام شده در تور، تحت پوشش حداکثری بیمه حوادث مسئولیت مدنی تا سقف 15.000.000 تومان حوادث و تا سقف 260.000.000 تومان فوت به ازای هر نفر میباشند.

- فرد مصدوم میبایست حداکثر فردای روز سفر با دفتر آراکس تماس گرفته و اعلام دارد که میخواهد از پوشش بیمه استفاده نماید. با اینکار برای ایشان پرونده پزشکی تشکیل شده که پس از آن از مراکز درمانی فاکتور تهیه شده و در پایان دوره با ارایه فاکتورها به اداره بیمه مورد قرارداد با شرکت آراکس، بیمه اقدام به پرداخت هزینه ها خواهد نمود.
- بدیهی است در صورت عدم اطلاع رسانی به موقع (۲۴ ساعت پس از برگزاری تور) امکان تشکیل پرونده در شرکت بیمه وجود نخواهد داشت.

 —————— خدمات قابل ارایه در سفرها ——————

خدمات تور شامل چه مواردی است؟
- خدمات در تورهای یکروزه شامل: ترانسفر گردشگر- ترانسفر دوچرخه- صبحانه- ماشین پشتیبان- پوشش کامل بیمه گردشگر- راهنما- مربی دوچرخه سواری.
- خدمات در تورهای چند روزه به غیر از موارد ذکر شده در تورهای یکروزه شامل اقامت در خانه محلی و یک وعده غذای گرم در هر روز خواهد بود.

محل اقامت گردشگران در تورهای چند روزه کجا میباشد؟
- ما در آراکس جهت اقامت گردشگران اغلب از دو نوع مکان استفاده میکنیم: الف) خانه محلی و  ب) خوابگاه
- انتخاب این نوع بناها به دلیل راحتی در کنار کاهش هزینه سفر بوده است.

الف) خانه محلی:
- به خانه ای گفته میشود که اهالی آن منطقه خودشان در آن زندگی میکنند و لزوما آن خانه قدیمی و کاه گلی نخواهد بود. تعداد اتاق ها معمولا کمتر از تعداد گردشگران خواهد بود لذا استفاده از امکانات باید با ملاحظه سایر گردشگران صورت گیرد. امکانات بنا، متراژ و مصالح بکار رفته در آن همگی متناسب با اقلیم و شرایط مالی صاحب ملک متفاوت خواهد بود. این نوع محل  برای استراحت و سر پناه برای چند روز اقامت فضای مناسبی خواهد بود.

- امکانات این قبیل خانه ها:
- دارای یک سرویس بهداشتی ایرانی
- دارای یک آشپزخانه با امکانات ابتدایی پخت و پز و گرم کردن غذا و یک عدد کتری
- وسلیه گرمایشی بخاری
- دارای یک یخچال کوچک
- وسایل سرمایشی متناسب با منطقه کولر آبی و یا گازی
- این نوع مکانها از امنیت کافی برای مسافرین و وسایلشان برخوردار خواهند بود اما با این وجود حفظ وسایل شخصی گردشگران به عهده خودشان میباشد .
- در این خانه ها اغلب یک حمام وجود دارد ولی با توجه به تعداد نفرات شرکت کننده در برنامه شاید امکان حمام برای همه گردشگران وجود نداشته باشد.
- در این نوع بنا ها معمولا  تعدادی رختخواب وجود دارد که شاید به تعداد تمامی گردشگران نباشد لذا پیشنهاد میشود برای راحتی بیشتر هر یک از گردشگران کیسه خواب مناسب همراه داشته باشند. (برای تهیه کیسه خواب میتوانید با سرپرست تور مشورت نمایید.)
- در این نوع خانه ها گردشگران میبایست شرایط سکونت گروهی و تا حدودی فشرده در اتاق‌هایی که به صورت زنانه یا مردانه تقسیم می‌شوند را بپذیرند که این شرایط به نوبه خود تجربه جالبی به حساب خواهد آمد.
- امکان تخصیص اتاق مجزا به یک خانواده بسته به بنای اجاره شده قابل ارایه خواهد بود ولی در اغلب موارد این امکان وجود نخواهد داشت.
- برخی از این نوع بناها دارای تلوزیون هستند.
- به ندرت در این نوع بناها قاشق- بشقاب و … وجود خواهد داشت لذا توصیه میشود هر یک از گردشگران این قبیل موارد را به همراه داشته باشند.
- این نوع بناها دارای پوشش موکت و یا فرش هستند و گردشگران براحتی میتوانند بر روی زمین نشسته و شب هنگام با کیسه خواب و یا احتمالا رختخواب موجود روی زمین استراحت نمایند.
- گردشگران عزیز با شرکت در برنامه ای که اقامت آن خانه محلی قید شده است می پذیرند که امکانات این محل از هتل و یا خانه شخصی خودشان کمتر خواهد بود.

ب) کمپ:
محلی است برای برپایی چادر و اسکان موقت گردشگران در طبیعت که همه‌ی اعضای گروه، زیر نظر سرپرست برنامه در برپایی آن مشارکت می‌کنند.
بدیهی‌ست لیدر (لیدرهای) تور در انتخاب محل، مواردی نظیر: شرایط فصلی و جوی، سیل گیر نبودن، ریزشی نبودن و ممنوعه نبودن برپایی کمپ را در نظر می‌گیرند.

امکانات یک کمپ شامل:
- چادر های دوپوش 2 الی4 نفره که بر روی زیر انداز ضد آب برپا گردد.
- زیرانداز ضد آب برای محل نشستن گروهی.
- موجود بودن آب در نزدیکی کمپ برای شست‌وشو.
- خدمات پزشکی که در این کمپ میتواند ارائه دهد شامل: کیف کمک‌های اولیه که لیدرها همراه دارند و در حد آشنایی عمومی خود، خدمات آن را ارائه می‌دهند.

شرایط و ملاحظات استفاده از یک کمپ:
- داشتن کیسه‌خواب مناسب و زیر انداز مخصوص آن.
- آمادگی ذهنی و توان جسمانی برای روبرو شدن با تغیرات احتمالی هوا نظیر بارندگی، طوفان، سرما، گرما وغیره.
- پذیرش استفاده از طبیعت برای رفع قضای حاجت.
- آراکس چادرها را به صورت زنانه/ مردانه تقسیم می‌نماید، مگر برای خانواده‌هایی که هنگام ثبت نام با مشاور فروش خود هماهنگ نموده و در قراردادشان قید شده باشد.
- در بسیاری از کمپ‌ها آنتن موبایل وجود ندارد.
- علی رغم این که هیچگاه تور لیدرها کمپ را تنها رها نمی‌کنند، حفظ وسایل شخصی هر فرد به عهده خودش می‌باشد.

 

ج) خوابگاه
- این نوع اقامتگاه ها معمولاً در تملک نهاد های دولتی و یا نیمه دولتی نظیر دانشگاه ها، مدارس، تربیت معلم، تربیت بدنی و هلال احمر قرار دارد. در برخی از مناطق محروم این خوابگاه ها که محل زندگی دانشجویان و یا دانش آموزان و یا اردوهای ورزشی تفریحی میباشد بهترین مکان و یا تنها مکانی است که گردشگران می تواند در آن اقامت موقت داشته باشد. آراکس برای برخی از تور های خود، با مسئولین این خوابگاه ها مذاکره و با پرداخت هزینه، به عنوان اقامتگاه از آن استفاده می نماید.

این خوابگاه ها معمولاً دارای امکانات زیر می باشند:
- یک سالن و یا اتاق بزرگ با تخت های دو طبقه و تشک ابری و بالش و پتو (بدون ملحفه)، چند عدد سرویس بهداشتی، و حمام (که البته خیلی به آب گرمش نمی شود اطمینان کرد) و معمولاً بدون یخچال و بدون تجهیزات آشپزخانه

شرایط و ملاحظات استفاده از خوابگاه:
- پذیرش اقامت گروهی در سالن ها به صورت زنانه و یا مردانه. همراه داشتن یک عدد ملحفه شخصی. (در صورت تمایل می توانید به جای ملحفه، کیسه خواب شخصی خود را همراه بیاورید)
-درصورت وجود آب گرم حمام با صرفه جویی همسفران، امکان استحمام برای تمامی گردشگران وجود خواهد داشت.
-پذیرش این واقعیت که خوابگاه مانند هتل و یا خانه خودمان نیست و باید با امکانات کم و اقامت گروهی آن کنار بیاییم. اگر مثبت نگر باشیم، همین خوابگاه با تمام کمبود هایش می تواند تجربه خوبی را در یکی دو شب اقامت موقتمان برایمان رقم بزند. علیرغم این که خوابگاه های مورد استفاده امن هستند، حفظ وسایل شخصی هر فرد به عهده خودش می‌باشد.

—————— تغذیه در سفرها ——————

صبحانه را کجا می خوریم؟
- صبحانه در رستوران های مطمئن میان راه صرف خواهد شد. در صورتی که در محور تردد رستورانی دارای صبحانه بوفه باشد، انتخاب آن رستوران در اولویت است.

وعده های غذایی که بر عهده ی گردشگر هست باید همراه آورده شود یا امکان تهیه آن از رستوران مورد نظر هست؟
- در برخی از برنامه ها به گردشگران اعلام می شود که ناهار حاضری همراه داشته باشند چرا که در منطقه مورد نظر رستوران وجود نداشته و در میان مسیر برای صرف ناهار توقف میکنیم اما در برخی از برنامه ها با وجود رستوران در میانه مسیر از آن استفاده خواهیم کرد.
- قابل ذکر است امکان تهیه غذای حاضری از سوپرمارکت در زمان صرف صبحانه وجود خواهد داشت. (اما در صورت استفاده گردشگران از تن ماهی حتما باید قبلا آنها در منزل جوشانده و سپس همراه خود بیاورند.)


از فرصتهاتون لذت ببرید…

اگر سئوالی دارید که در متن بالا به آن پاسخ داده نشده است لطفا با ما در تماس باشید.
021-88198262  (5 خط)
info@AraxMTB.com

نماد اعتماد الکترونیکی
عضویت در کلوپ اعضای آراکس
عضویت رایگان جهت اطلاع از سفرهای آراکس

جستجو
نظرسنجی
اگر طی سه ماه اخیر با آراکس سفر کردید، امتیاز شما به وضیعیت تورها چیست؟
تبلیغات در سایت آراکس